فین پلیت یا فین کویل چیست ؟

فین پلیت (plat-fin) به ورقه های بسیار نازک با ضخامت حدود 0.01 تا 0.035 اینچ و با آلیاژ های مختلف مثل مس ، آلومینیوم ، برنج ، کربن استیل و سایر فلزات اطلاق می شود که به صورت پشت به پشت هم قرارگرفته و لوله های مسی از درون آن های عبور می کند و نظم خاصی در سیستم به وجود می آورد .فین ها می تواند به صورت اکسترود ،‌پیچشی و یا صفحه ای باشند. اما کار اصلی فین ها انتقال دما از روی سطح لوله به فین ها و از فین ها به محیط است که بنا به ضریب انتقال حرارت فلز مورد مصرف این میزان تغییر خواهد نمود.
یکی از پر استفاده ترین موارد مصرف فین ها در کویل یا کوئل های کندانسور کولرگازی است که در عملکرد سیستم های تهویه مطبوع نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید.کار اصلی کوئل محافظت از کندانسور و اواپراتور در برابر گرمای تولید شده و انتقال آن به محیط و همچنین جلوگیری از زنگ زدگی داخل کندانسور نیز می باشد. برای محافظت بهتر از دستگاه و پیشگیری از آسیب دیدن ادوات جانبی، تولید کنندگان از فین طلایی (Gold Fin) در بخش خارجی کندانسور استفاده می کنند.


فین گلدن و فین آلومینیومی در کنار هم

کندانسورهای هیدروفین طلایی می تواند با تسریع در فرآیند یخ زدایی ، راندمان تبادل گرما را بهبود ببخشد. پوشش طلایی ضد خوردگی منحصر به فرد روی کندانسور می تواند در برابر هوای شور ، باران و سایر عناصر خورنده مقاومت کند.
همچنین فین ها می تواند به رنگ آبی و یا سفید هم نیز باشند

مثلا در کوئل آبگرم از فین های آلومینیومی برای دریافت بهتر انتقال حرارت به آبگرم مورد مصرف هستند .